PIT - Polska Izba Turystyki

Polska Izba Turystyki
Biuro Wykonawcze
Marszałkowska 9/15 lok. 29
00-626 Warszawa
tel. 22 826 55 36
fax. 22 826 55 36

 Wspierajmy się!

» Start » Wspierajmy się!

Tarcza antykryzysowa w praktyce – eksperci odpowiadają na pytania członków PIT
07.04.2020

Za nami kolejne wideoczaty PIT. W sumie do tej pory odbyły się trzy spotkania online poświęcone tarczy antykryzysowej. Przedstawi O tym, w jaki sposób członkowie PIT mogą skorzystać ze specustawy w zakresie zwolnień ZUS, dopłaty do miejsc pracy, jak przygotować się do korzystania ze specjalnych przepisów dotyczących ułatwień ogólnogospodarczych mówiła mecenas Anna Stokłosa ekspert ds. prawa pracy oraz ubezpieczeń społecznych. O tarczy w zakresie podatkowym – radca prawny i doradca podatkowy PIT - Justyna Zając-Wysocka.

W ramach rozwiązań przewidzianych przez ustawę, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych mecenas Stokłosa podzieliła rozwiązania zawarta w ustawie antykryzysowej na kilka kategorii: związane z funkcjonowaniem przedsiębiorców. Dotyczą one stricte prawa pracy – możliwości skrócenia odpoczynku, wprowadzenie 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego; dotyczące zwolnienia z ZUS – kto spełnia wymogi, możliwość rozłożenia na raty odroczenie terminu płatności bez opłaty prolongacyjnej. instrumenty związane z dofinansowaniem, czyli jakie można otrzymać konkretne pieniądze i dla kogo są one przeznaczone (np. dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników, świadczenie postojowe, dofinansowanie kosztów prowadzenia działalności itp.).

Uczestnicy mogli zadawać pytania w ramach wideoczatu oraz w zamkniętej grupie PIT na Facebooku. Pytania były konkretne, a odpowiedzi pani mecenas szczegółowe, odnoszące się do konkretnych przypadków. Największe zainteresowanie wzbudzały kwestie dot. uprawnień do zwolnienia z ZUS, definicji mikroprzedsiębiorcy, możliwości łączenia kilka instrumentów pomocowych, np. zgłaszając wniosek o zwolnienie z ZUS oraz dofinansowania pracowników.Mecenas Anna Stokłosa podkreślała, że kluczową jest tu data 29 lutego 2020 r. – ze zwolnienia może skorzystać płatnik, który na ten dzień zgłaszał nie więcej niż 9 ubezpieczonych.

Z kolei wideoczat z Justyną Zając-Wysocką poświęcony był możliwościom wykorzystania tarczy pod względem podatkowym. Już na początku ekspertka zaznaczyła, że tematowi voucherów i ich opodatkowania poświęcony zostanie osobny czat, który odbędzie się po konsultacjach Izby z Ministerstwem Finansów.

To, co wydaje się istotne, to fakt, że tarcza antykryzysowa nie przewiduje znaczących rozwiązań, jeśli chodzi o prawo podatkowe. Zwłaszcza że nie wiadomo, jak później działania te będą interpretowane przez urzędy skarbowe. Justyna Zając-Wysocka podkreśliła, że tarcza przewiduje uprawnienia dla gmin, które mogą wprowadzić ulgi ze względu na Covid-19. To np. możliwość zwolnień z podatku od nieruchomości, odroczenia terminów w podatkach lokalnych w drodze uchwał – trzeba śledzić działania gmin pod tym kątem. W trakcie spotkania padały pytania o możliwość rozliczenia straty, odroczenia terminów spłat, podatkach CIT i wiele innych.

W planach są kolejne spotkania online organizowane przez Polską Izbę Turystyki, o których członkowie będą informowani na bieżąco.