PIT - Polska Izba Turystyki

Polska Izba Turystyki
Biuro Wykonawcze
Marszałkowska 9/15 lok. 29
00-626 Warszawa
tel. 22 826 55 36
fax. 22 826 55 36

 Wspierajmy się!

» Start » Wspierajmy się!

Za nami pierwszy z serii wideoczatów skierowanych dla członków Polskiej Izby Turystyki
02.04.2020

Specustawa i co dalej?
Za nami pierwszy z serii wideoczatów skierowanych dla członków Polskiej Izby Turystyki.

Na kolejny zapraszamy już dzisiaj!

W trakcie dyskusji omawiano obecną sytuację turystyki, przedstawiono działania, jakie Izba podjęła do tej pory, także te związane z konsultacjami i lobbingiem przy wprowadzaniu tzw. Tarczy antykryzysowej. Na pytania odpowiadali członkowie Prezydium PIT: prezes Paweł Niewiadomski, wiceprezesi Grzegorz Chmielewski, Andrzej Kindler, Dariusz Wojtal i skarbnik Izby Sebastian Nasiłowski. W sumie w czacie wzięło udział kilkudziesięciu przedsiębiorców zrzeszonych w PIT, transmisję na żywo oglądała ich blisko setka (była dostępna na fanpageu PIT, w zamkniętej grupie Polska Izba Turystyki - Członkowie (właściciele i pracownicy).

Zarówno wypowiedzi władz PIT, jak i przedsiębiorców koncentrowały się wobec kwestii dotyczących bezpośrednio branży turystycznej: wydłużenia do 180 dni terminu zwrotu zaliczek, voucherów, obniżenia gwarancji ubezpieczeniowych. Prezes PIT z góry uprzedził, że wprowadzone specustawą zmiany ogólnogospodarcze będą tematem kolejnych wideoczatów ze specjalistami i praktykami prawa podatkowego, prawa pracy czy ubezpieczeń społecznych. Tu skupiono się na dzieleniu doświadczeniami ostatnich tygodni i na propozycjach, w jakim kierunku powinny iść dalsze rozmowy z Ministerstwem Rozwoju czy - na szczeblu europejskim, za pośrednictwem ECTAA - z Komisją Europejską.

Jak podkreślił prezes PIT, Paweł Niewiadomski, propozycje zawarte w specustawie są zdecydowanie niewystarczające, branża zyskała jedynie pół roku na znalezienie lepszych rozwiązań, które pomogą jej przetrwać kryzys. Wśród najważniejszych wymieniano kredyty obrotowe, przeniesienie na touroperatora decyzji o voucherze, a jeśli nie - to kampania zachęcająca klientów do skorzystania z tej formy rozliczeń. Wskazano także konieczność ścisłej współpracy z MEN przy planowaniu sezonu jesiennego w turystyce dzieci i młodzieży.

Zapraszamy wszystkich członków PIT do aktywnego udziału w kolejnych spotkaniach online. Także do dzielenia się swoją wiedzą i działaniami podejmowanymi w firmach te dane stanowią kolejne argumenty w rozmowach z MR. PIT walczy o rozstrzygnięcia sprzyjające turystyce od samego początku kryzysu i będzie walczył dalej, ale potrzebuje też wsparcia od Was.

Kolejny wideoczat już dzisiaj! 
Specustawa o tarczy antykryzysowej: prawie pracy i ZUS 

W wideoczacie udział weźmie p. mecenas Anna Stokłosa ekspert ds. prawa pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Przedstawi w jaki sposób członkowie PIT mogą skorzystać ze specustawy w zakresie zwolnień ZUS, dopłaty do miejsc pracy, jak przygotować się do korzystania ze specjalnych przepisów dotyczących ułatwień ogólnogospodarczych.

Spotkanie będzie również transmitowane online w grupie Polska Izba Turystyki - Członkowie (Właściciele i Pracownicy) na fanpageu PIT. Zapraszamy