PIT - Polska Izba Turystyki

Newsletter


prosimy wpisać adres e-mail

 
Polska Izba Turystyki
Biuro Wykonawcze
Marszałkowska 9/15 lok. 29
00-626 Warszawa
tel. 22 826 55 36
fax. 22 826 55 36

 Aktualności

» Start » Aktualności

UNWTO: Globalna turystyka w pierwszej połowie 2019 roku ze wzrostem 4%
11.09.2019

Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) podała, że liczba zagranicznych podróży turystycznych w okresie od stycznia do czerwca 2019 r. wzrosła o 4%, w porównaniu do tego samego okresu w ubiegłym roku. Dane te pochodzą z najnowszego Barometru Turystyki UNWTO, który został opublikowany przed 23. Zgromadzeniem Ogólnym Światowej Organizacji Turystyki.

Największy przyrost zanotował Bliski Wschód (+ 8%) oraz Azja i Pacyfik (+ 6%), liczba zagranicznych przyjazdów do Europy wzrosła o 4%, podczas gdy w Afryce (+ 3%) i obu Amerykach (+ 2%) liczba podróży rosła w sposób bardziej umiarkowany. W pierwszej połowie tego roku na całym świecie turyści odbyli 671 mln zagranicznych podróży, czyli prawie 30 milionów więcej niż w analogicznym okresie 2018 r.

Wskaźnik 4% to powrót do stałego trendu i jest zgodny z prognozą UNWTO na 2019 rok, gdzie podróże zagraniczne szacowano na poziomie 3–4%. W latach ubiegłych motorem napędowym turystyki była silna ekonomia, tanie linie, rozwój siatki połączeń i ułatwienia wizowe. Jednak słabsze wskaźniki gospodarcze, przedłużająca się niepewność co do Brexitu, napięcia handlowe i technologiczne oraz rosnące wyzwania geopolityczne zaczęły odbijać się na zaufaniu przedsiębiorców i konsumentów, co znajduje odzwierciedlenie w bardziej ostrożnych szacunkach UNWTO.

W samej Europie ruch turystyczny wzrósł o 4%, pierwszym kwartale lekko na plus, a następnie wysokim wzroście w drugim kwartale (kwiecień: + 8% i czerwiec: + 6%), co odzwierciedlało kumulację podróży na Wielkanoc i początek sezonu letniego. Głównie były to podróże w ramach kontynentu (chociaż wyniki na głównych europejskich rynkach źródłowych były nierównomierne w warunkach słabnącej gospodarki), do stabilnego wzrostu przyczyniły się także podróże z takich rynków, jak USA, Chiny, Japonia i kraje Zatoki Perskiej (GCC).

Więcej informacji http://www2.unwto.org/press-release/2019-09-09/international-tourism-4-first-half-2019-world-tourism-organization-reports