Napisz
WYDARZENIE PARP DLA MŚP
WYDARZENIE PARP DLA MŚP
Polska Izba Turystyki jest największą ogólnopolską organizacją samorządu gospodarczego przemysłu turystycznego, której ponad dwudziestopięcioletnia działalność to okres skutecznych starań o nowy kształt biznesu turystycznego w Polsce. Ma to szczególne znaczenie po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Jesteśmy pełnoprawnym członkiem Europejskiej Organizacji Związków Biur Podróży Unii Europejskiej (ECTAA).
Członkami Polskiej Izby Turystyki są najważniejsze i największe: biura podróży, agencje turystyczne, towarzystwa ubezpieczeniowe, wyższe szkoły turystyczne, znani przewoźnicy, gestorzy bazy noclegowej, atrakcji turystycznych i kulturalnych, korporacje targowe, a także inni przedstawiciele szerokiej reprezentacji branży turystycznej.
Wsparcie w organach Unii Europejskiej postulatów europejskiej branży turystycznej o zmianę turystycznej dyrektywy 2015/2302 i innych aktów unijnego prawa turystycznego, w tym w szczególności o odrzucenie wniosków o ograniczenie lub likwidację zaliczek na poczet imprezy turystycznej oraz poparcie postulatu branży o objęcie obowiązkiem zwrotu przez wykonawcę usługi turystycznej organizatorom turystyki przedpłat za usługi niewykonane z powodu rezygnacji z imprezy podróżnego lub organizatora.
Stosowanie narzędzi promocji i rozwoju turystyki krajowej, w tym poprzez społeczne programy wsparcia, zwłaszcza dzieci i młodzieży, seniorów oraz środowisk gorzej sytuowanych.
Jednym z narzędzi powinien być bon turystyczny.
Konieczne jest wprowadzenie rozwiązań systemowych obejmujących instytucje związane z promocją za granicą, a także obsługą turystów zagranicznych.
Wsparcie branży przez Polską Organizację Turystyczną w wyniku:
Zweryfikowanie założeń systemu zabezpieczeń finansowych wymaganych od organizatorów turystyki pod kątem potrzeby utrzymywania wysokości obecnych obciążeń z uwzględnieniem w szczególności ryzyka niewypłacalności organizatorów.
Jednym z rozwiązań powinno być zamrożenie wpłat do Turystycznego Funduszu Pomocowego.
Wprowadzenie jako niezbędnych trzech narzędzi walki z nieprawidłowościami w turystyce:
Tworzenie przez państwo, zgodnie z zasadami inteligentnego i zrównoważonego rozwoju, warunków do rozwoju turystyki szczególnie w regionach, których walory turystyczne nie mogą być wykorzystywane w stopniu zadowalającym zwłaszcza z powodu braku stosownej infrastruktury, bądź jej niewłaściwego stanu technicznego.
Konsekwencje zmiany klimatu dla ruchu turystycznego są czynnikiem o znaczeniu strategicznym i powinny być uwzględnione w polskiej strategii rozwoju turystyki.
Przekazywane od wielu lat informacje o wpływie zmian klimatu na turystykę należą do kategorii prawd oczywistych.
Komisja Europejska w swoich prognozach dla turystyki związanych ze zmianami klimatu przewiduje „znaczne zmniejszenie atrakcyjności turystycznej Europy Południowej w najważniejszych miesiącach letnich, ale i jej zwiększenie w pozostałych porach roku. Europa Środkowa ma według prognoz zyskać na atrakcyjności wśród turystów w całym roku.”.
Przekonanie, że zmiany klimatu przyczynią się do podniesienia atrakcyjności krajów o chłodniejszym klimacie wyrażane jest również w toczących się od dawna dyskusjach.
Przewiduje się, że zmiany klimatu spowodują trend do poszukiwania przez turystów miejsc wypoczynku w krajach bez ekstremalnych zjawisk jak nieznośne upały czy psujące wypoczynek pożary.
Do takich krajów należy Polska z racji położenia w strefie klimatu umiarkowanego. Dostrzegając we wspomnianym trendzie szansę na rozwój turystyki przyjazdowej i krajowej, władze kraju powinny podejmować oraz wspierać działania konieczne, aby Polska była krajem pierwszego wyboru dla turystów rezygnujących z wypoczynku na głębokim Południu, oraz aby branża turystyczna była właściwie przygotowana do obsługi zwiększonego ruchu turystycznego.
Dla technologicznego rozwoju przedsiębiorstw turystycznych niezbędne jest:
W Polsce nie ma systemowego i skoordynowanego dostępu do danych o ruchu turystycznym.
Dane są potrzebne zarówno rynkowi, w tym przedsiębiorcom do planowania działań gospodarczych, jak i decydentom, odpowiedzialnym za turystykę organom administracji rządowej i samorządowej.
W tym zakresie odbiegamy od standardów światowych, gdyż prawie na całym świecie taki dostęp do danych jest możliwy.
W związku z tym Polska Izba Turystyki postuluje stworzenie przez właściwe władze państwowe warunków umożliwiających dostęp do zanimizowanych i zagregowanych danych.
Jako propozycja do dyskusji:
w zakresie turystyki wyjazdowej –
W zakresie turystyki przyjazdowej –
Dodatkowo:
Analiza objęcia imprez jednodniowych przepisami ustawy o imprezach turystycznych (i…)
CHCESZ BYĆ ZRZESZONY WSRÓD PROFESJONALISTÓW?
ZREALIZOWANYCH PROJEKTÓW
ZRZESZONYCH EKSPERTÓW
CZŁONKÓW PIT