Aktualności
Newsletter
Biuro Wykonawcze
00-626 Warszawa
fax. 22 826 55 36
Aktualności Archiwum »
-
Walne Zgromadzenie Oddziału Mazowieckiego PIT
07.08.2020 Aktualności4 sierpnia w hotelu Marriott w Warszawie odbyło się Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze Oddziału Mazowieckiego PIT, połączone z wyborami przedstawicieli do Rady izby.
Zgromadzenie zatwierdziło sprawozdania zarządu i komisji rewizyjnej za rok 2019, uchwaliło budżet na rok 2020 oraz program działania który, jak podkreślił prezes Dariusz Wojtal, skoncentrowany będzie głównie na łagodzeniu skutków epidemii koronawirusa w branży turystycznej.
Zgodnie z porządkiem obrad, przeprowadzono wybory do Rady Polskiej Izby Turystyki. Przedstawicielami Oddziału Mazowieckiego, wyłonionymi przez zgromadzenie w drodze głosowania, zostali panowie: Dariusz Wojtal i Kamil Kurak.
W trakcie dyskusji plenarnej sformułowano dwa wnioski. Pierwszy, złożony przez pana Janusza Molusa z TU Europa, dotyczył uwzględnienia w statucie izby przypadku członków, którzy z racji miejsca siedziby firmy, nie mogą przynależeć do regionalnej struktury PIT, ze względu na jej brak (przypadek Oddziału Dolnośląskiego). Odpowiedni zapis w statucie mógłby zapewnić takim członkom należne im prawa. Drugi wniosek złożył pan Tadeusz Milik z Furnel Travel International. Zgłoszony postulat dotyczył potrzeby utworzenia w ramach Polskiej Izby Turystyki Klubu Konsultacyjnego, służącego wspieraniu władz PIT podczas negocjacji na poziomie ministerialnym. Zadaniem przedstawicieli takiej grupy eksperckiej, reprezentującej poszczególne dziedziny turystyki, byłoby aktywne uczestniczenie w spotkaniach z władzami, przedstawianie problemów branży i dążenie do osiągnięcia założonych celów negocjacyjnych.
-
Pożegnanie
10.03.2020 Aktualności z oddziałówW dniu 6 marca pożegnaliśmy na Cmentarzu Południowym Kolegę Janka Pawlaka. Działacz społeczny, państwowy i gospodarczy. Absolwent wydziału prawa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, aktywny działacz ruchu młodzieżowego, był m.in. przedstawicielem Polski w Światowej Federacji Młodzieży Demokratycznej w Budapeszcie, w przedstawicielstwie PBP Orbis w Kolonii (RFN), pełnił szereg funkcji w aparacie politycznym i państwowym, był m.in. sekretarzem CRZZ, wiceprzewodniczącym Głównego Komitetu Turystyki, prezesem zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Hotele Warszawskie Syrena. Aktywnie działał w organizacjach turystycznych i hotelarskich, pełniąc kierownicze funkcje w Polskim Zrzeszeniu Hoteli i Polskiej Izbie Turystyki. Nauczyciel akademicki - wykładowca w wyższych szkołach turystyczno —hotelarskich. Człowiek wielu zalet, niezwykłej prawości i życzliwości, zachowamy Go w pamięci i pozostaniemy wdzięczni losowi za lata wspólnej z nim drogi , współpracy i przyjaźni.
W dniu 1 marca zmarł Adam Doliński. Historyk sztuki, znawca i miłośnik teatru, jeden z organizatorów i współzałożycieli Studenckiego Teatru Satyryków (STS) w Warszawie. Z działalnością turystyczną związał się w czasach pierwszych wyjazdów STS-u na tourne zagraniczne, których był organizatorem i inicjatorem w Biurze Wczasów Podróży i Turystyki Rady Naczelnej ZSP (późniejszy Almatur). Był jednym z twórców nowoczesnego modelu turystyki akademickiej, w szczególności zagranicznej – przyjazdowej i wyjazdowej. Pełnił funkcję m.in. wicedyrektora BPiT Almatur ds. zagranicznych. Całe swoje życie zawodowe poświęcił pracy i działalności społecznej w turystyce, pracował m.in.w centralnej administracji turystycznej (GKKFiT), w biurach podróży, w Centralnym Ośrodku Informacji Turystycznej, w polskich przedstawicielstwach zagranicznych w Pradze i Berlinie. Był uznanym ekspertem i znawcą problemów informacji i reklamy turystycznej, dziennikarzem i publicystą podejmującym nie tylko tematyką turystyczną. Jego doświadczenie, wiedza i kwalifikacje zawodowe były doceniane i wykorzystywane w kształceniu kadr dla turystyki i hotelarstwa jako wykładowcy – nauczyciela akademickiego. Był życzliwym i serdecznym kolegą, przyjacielem, współpracownikiem i sprawiedliwym szefem. Pozostanie w nas we wdzięcznej pamięci jako niezwykle wartościowy i prawy człowiek.
Przyjaciele i koledzy branży turystycznej.
-
Przedstawiciel PIT w nowo powołanym Zespole do spraw Turystyki Wiejskiej przy Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi
05.02.2020 Aktualności z PIT30 stycznia 2020 roku w gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przy ul. Wspólnej 30 w Warszawie odbyło się inauguracyjne posiedzenie Zespołu ds. Turystyki Wiejskiej. W skład Zespołu wchodzą przedstawiciele ministerstw, instytucji, a także organizacji z branży turystycznej. Ekspertem uczestniczącym w pracach Zespołu z ramienia Polskiej Izby Turystyki jest dr Andrzej Górski, wiceprezes Oddziału Mazowieckiego PIT.
Podczas pierwszego posiedzenia członkowie Zespołu zatwierdzili Regulamin oraz Plan Działania, którego kluczowymi zagadnieniami będą m.in.:
kompetencje i profesjonalizm kadry obsługującej ruch turystyczny na obszarach wiejskich;
wsparcie rozwoju turystyki wiejskiej ze środków krajowych i unijnych;
promocja turystyki wiejskiej i agroturystyki na rynku krajowym i zagranicznym;
innowacje i nowe technologie mające wpływ na rozwój produktów turystyki wiejskiej i agroturystyki;
założenia do opracowania ustawy o agroturystyce;
budowa rozpoznawalnej marki turystyki wiejskiej w Polsce.
Wnioski i rekomendacje z dyskusji nad zagadnieniami pozwolą ocenić kondycję turystyki wiejskiej w Polsce i posłużą do aktualizacji dokumentu operacyjnego określającego jej rozwój.
-
Przedstawiciel PIT w nowo powołanym Zespole do spraw Turystyki Wiejskiej przy Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi
05.02.2020 Aktualności z oddziałów30 stycznia 2020 roku w gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przy ul. Wspólnej 30 w Warszawie odbyło się inauguracyjne posiedzenie Zespołu ds. Turystyki Wiejskiej.
W skład Zespołu wchodzą przedstawiciele ministerstw, instytucji, a także organizacji z branży turystycznej. Ekspertem uczestniczącym w pracach Zespołu z ramienia Polskiej Izby Turystyki jest dr Andrzej Górski, wiceprezes Oddziału Mazowieckiego PIT.
Podczas pierwszego posiedzenia członkowie Zespołu zatwierdzili Regulamin oraz Plan Działania, którego kluczowymi zagadnieniami będą m.in.:
kompetencje i profesjonalizm kadry obsługującej ruch turystyczny na obszarach wiejskich;
wsparcie rozwoju turystyki wiejskiej ze środków krajowych i unijnych;
promocja turystyki wiejskiej i agroturystyki na rynku krajowym i zagranicznym;
innowacje i nowe technologie mające wpływ na rozwój produktów turystyki wiejskiej i agroturystyki;
założenia do opracowania ustawy o agroturystyce;
budowa rozpoznawalnej marki turystyki wiejskiej w Polsce.
Wnioski i rekomendacje z dyskusji nad zagadnieniami pozwolą ocenić kondycję turystyki wiejskiej w Polsce i posłużą do aktualizacji dokumentu operacyjnego określającego jej rozwój.
-
Edukacja w zakresie turystyki na najwyższym, światowym poziomie – Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula zdobyła akredytację THE-ICE.
03.02.2020 Aktualności Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula zdobyła THE ICE (The International Centre of Excellence in Tourism and Hospitality Education). To jedna z dwóch najważniejszych na świecie akredytacji dla uczelni o takim profilu. Dzięki niej warszawska uczelnia wchodzi do światowej ligi uczelni turystycznych. Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula była oceniana w 14 obszarach z m.in. jakości programu, wartości badan naukowych, ale też organizacji, zarządzania uczelnią, współpracy z biznesem i rozpoznawalności na świecie. Zdobyła uznanie we wszystkich kategoriach. Eksperci THE-ICE szczególnie docenili współpracę z branżą – aktywną Radę Biznesu i silne powiązanie nauki z praktyką. Podkreślili też jakość zarządzania uczelnią i kadry: duże doświadczenie akademickie, przywódcze i branżowe. Wysoko ocenili programy nauczania, stworzone zgodnie z europejskimi standardami, skoncentrowane na studentach, nastawione na zrozumienie wiedzy, krytyczne myślenie, kompetencja analityczne i społeczne. Jako duży atut wskazali międzynawowe środowisko. Akredytacja jest potwierdzeniem najwyższej jakości edukacji w zakresie turystyki i rekreacji, i zobowiązaniem do dalszego rozwoju uczelni. Historia Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula sięga 1996 roku. Obecnie kształci ok. 1,3 tys. Studentów na 3 kierunkach studiów licencjackich i magisterskich: turystyce i rekreacji, dietetyce i coachingu stylu życia. Audyt akredytacyjny został przeprowadzony 28-29 listopada 2019 r. pod kierownictwem prof. Evy Werner i prof. Jane Ali-Knight. THE-ICE to międzynarodowa instytucja akredytacyjna i globalna sieć wiodących instytucji zajmujących się turystyką, rekreacją, wydarzeniami i sztuką kulinarną. Jej kryteria oceny uczelni wyższych bazują na europejskich standardach ESG. Więcej o uczelni i akredytacji: https://www.vistulahospitality.edu.pl/ http://the-ice.org/